Szanowni Państwo,
Na wstępie chciałbym wyrazić serdeczne podziękowania dla osób i instytucji dzięki którym mogę dziś stać na mównicy i przedstawić ten raport. Przede wszystkim dziękuję mojemu współsprawozdawcy, sprawozdawcom-cieniom, Komisji Europejskiej oraz państwom członkowskim.
Temat, o którym mówimy, jest dla mnie niezwykle ważny, również ze względów osobistych. Pochodzę i żyję w regionie, który był jednym z najbardziej dotkniętych wrześniową powodzią.
Katastrofy naturalne przychodzą nagle, i w sposób nieprzewidziany, a ich skutki nie kończą się wraz z opadnięciem wody czy ugaszeniem pożaru.
Wciąż odwiedzam te miejscowości, widzę smutek i bezradność ludzi. To z myślą o nich, w duchu solidarności, pracowaliśmy nad rozporządzeniem RESTORE.
Zgodziliśmy się na zastosowanie wyjątkowej procedury tzw. szybkiej ścieżki, nie składając poprawek do propozycji Komisji, aby maksymalnie przyspieszyć przyjęcie rozporządzenia i by pomoc do poszkodowanych dotarła jak najszybciej. Uważam też, że powinniśmy przyjąć te drobne poprawki, które w swoim stanowisku zaproponowała Rada. Chcę w tym miejscu podziękować mojemu współsprawozdawcy oraz wszystkim grupom politycznym za zgodę w tej kwestii i współpracę. To dowód, że Parlament Europejski może być bardzo skuteczny, jeśli chodzi o pilne i ważne sprawy i jest w stanie wyjść poza swoje wewnętrzne podziały polityczne. To również silny przekaz wsparcia, który wysyłamy dotkniętym społecznościom.
Zmiany, które będziemy jutro przyjmować dotyczą trzech funduszy: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Ważne jest, że nie mówimy tu o nowym budżecie, lecz jedynie o możliwości przesunięcia 10% z obecnie przyznanych funduszy na programy operacyjne. W przypadku mojego regionu, Opolszczyzny, chodzi o 96 milionów euro.
Kolejnym istotnym punktem jest finansowanie na poziomie 95% ze środków europejskich. To znaczna kwota, ale jednocześnie zabezpieczona mechanizmem kontroli nadpłaty.
Dodatkowo, przewidujemy zaliczki w wysokości 25%, co wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych samorządów.
Zgadzam się również z moimi kolegami, że ta pomoc musi być jednorazowa, a jej ograniczenie w czasie ma swoje uzasadnienie.
Szanowni Państwo, w Parlamencie zakończymy jutro procedowanie. Jednak w regionach poszkodowanych ta praca nadal trwa. W ciągu 6 miesięcy państwa członkowskie będą musiały stworzyć nowy cel szczegółowy dotyczący RESTORE, a następnie projekty inwestycyjne.
Jestem przekonany, że przyjmując proponowane rozwiązania pokażemy, że Unia Europejska potrafi reagować szybko, elastycznie i dostarczyć realną pomoc dla tych, dla których tu jesteśmy – naszych obywateli. Apeluję więc do wszystkich Państwa o poparcie poprawki oraz sprawozdania w jutrzejszym głosowaniu.